Пчеларник “БН”
Пчеларник БН

Креирај своја значка.
Почетна
Производи
Контакт
За Нас
За Почетници
Месечни Обврски
Пчелно Семејство
Земи мед најди лек
Игри Пчели
Народни Верувања
Новости
Линкови

  Богатството на Баба планина

произведено од нашите кошници

Пчеларник БН  с.Дихово Битола  - © Сите права задржани.  
Јадете мед како храна за да не јадете како лек
Кога пчелата би изчезнала од овој свет тогаш  човекот би имал уште 4 години живот - рекол  Алберт Ајнштајн
Форум
Употреба на мед
Пелистерски Мед
Рецепти
Игри
Радио Фокус

Рецепти со прополис

Настинка (кивавица)

Во порцелански сад се става 20 гр иситнет прополис , малку путер, се додава сончогледово масло така што вкупната тежина да биде 100гр. Добро се измешува. Од ова смеса со хигиенско стапче се става во ноздрите 2 пати на ден наутро и навечер, се до целосно оздравување.

Бронхијална астма

Иситнет прополис 20 гр се прелива во 80 мл алкохол и така се остава да стои една недела.Се процедува преку газа и по 20 капки со млеко или во вода се зема половина час пред јадење, 3 пати на ден во текот на два месеци.

Воспаление на белите дробови

Се загрева 100 гр путер на 50 - 60 степени , се додава 10 гр иситнет прополис.Смесата се загрева 10 минутии потоа се процедува преку газа.Се зема по една лажица 2 - 3 пати на ден, пред јадење во текот на два месеци .

Чир на желудникот и на дванаесетпрсното црево

1,5 литри млеко се варии се остава да се олади.Откако ќе се олади се додава 100 гр иситнет прополис и сето се меша се додека прополисот не се растопи. Од оваа смеса се зема 3- 4 патина ден половина час пред јадење.Прополисот дејствува против болките и го заживува чирот.Recepti Рецепти 2