Пчеларник “БН”
Пчеларник БН

Креирај своја значка.
Почетна
Производи
Контакт
За Нас
За Почетници
Месечни Обврски
Пчелно Семејство
Земи мед најди лек
Игри Пчели
Народни Верувања
Новости
Линкови

  Богатството на Баба планина

произведено од нашите кошници

Пчеларник БН  с.Дихово Битола  - © Сите права задржани.  
Јадете мед како храна за да не јадете како лек
Кога пчелата би изчезнала од овој свет тогаш  човекот би имал уште 4 години живот - рекол  Алберт Ајнштајн
Форум
Употреба на мед
Пелистерски Мед
Рецепти
Игри
Радио Фокус

Две лажици мед и една лажица цимет се варат во  вода.Ако оваа мешавина се зема секој ден на празен желудник и навечер пред легнување ја намалува тежината и не дозволува мастите да се акумулираат во телото.


Лук и мед како лек

Лукот е познат како многу моќен лек.Тој е значаен и како лек и како храна.Медот и лукот во комбинација помагаат при стареењето.

Мед и лук против стареење

10 чешниња лук ситно се мелат

1 кг мед

10 лимони , сок од лимонот

Ова смеса се остава да одстои 10 дена и потоа пред јадење се зема два пати на ден пред јадење по една супена лажица од смесата.


Медот има корисен ефект за грлото при кашлица. Медот ја олеснува иритацијата предизвикана од кашлањето. Исто така медот доведува зголемено производство на плунка, кој делува при сува кашлица.