Пчеларник “БН”
Пчеларник БН

Креирај своја значка.
Почетна
Производи
Контакт
За Нас
За Почетници
Месечни Обврски
Пчелно Семејство
Земи мед најди лек
Игри Пчели
Народни Верувања
Новости
Линкови

  Богатството на Баба планина

произведено од нашите кошници

Пчеларник БН  с.Дихово Битола  - © Сите права задржани.  
Јадете мед како храна за да не јадете како лек
Кога пчелата би изчезнала од овој свет тогаш  човекот би имал уште 4 години живот - рекол  Алберт Ајнштајн
Форум
Употреба на мед
Пелистерски Мед
Рецепти
Игри
Радио Фокус

- Една шолја топол чај со мед испиен пред спиење делува смирувачки и ја лекува несоницата.

- Секојдневната умерена употреба на медот во исхраната ја регулира работата на цревата.

- Вистинска напивка за побрзо отстранување на симпотомите на настинка е чај од липа со мед и лимон.

- Секој човек за да го зачува своето здравје ,треба  секој ден да изеде најмалку две лажици мед.

- Во секојдневната исхрана, возрасните и младите,како засладувач наместо шеќер треба да користат мед,особено за засладување на чај.

- Кај слабокрвност(анемија) се препорачува секое утро на гладно да се пие шолја млеко кое е сварено со 1 лажица мед.

- Кај бронхитис се зема лук, што е можно поситно исечкан и се измешува со мед.Ова се зема секој ден по една лажица.

- Се прави сируп од 1кг. мед и 100гр. прополис(ова добро се меша),па се зема три пати дневно по 1 лажица .Овој рецепт е за астматично болните.

- За афти(ранички на слузокожата во устата) треба неколку пати во текот на денот што подолго во устата да се држи малку  мед.

- Со пиење на мед растворен во вода,сите рани на цревата сосема се чистат.
Zemi med najdi lek - Med kako lek 2